| Color | Cream |
|---|---|
| Mounting | Free Standing |
| Material | Velvet+Metal+Foam |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Seat Width | As shown in the picture |
| Dimension | 63.00" L x (21.65"~40.16'') W x 30.71" H |
| Brand | Unbranded |
| Item Height | 30.71 in |
| Item Length | 63.00 in |
| Item Width | 21.65 in~40.16 in |
| Type | Sofa Bed |
| Upholstery Fabric | Velvet |
| Room | Bedroom, Home Office/Study, Living Room |
| Fill Material | Foam |
| Style | Modern |
| Seating Capacity | 2 |
| Features | Convertible, Adjustable |
| Frame Material | Metal |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Parts Required | No |
| Department | Adults |
| Seat Depth | As shown in the picture |
| Item Weight | 43.00 lbs |
| Seat Height | As shown in the picture |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Convertible Sofa Bed Loveseat Sofa 2 Seater Couch Folding Sleeper Sofa Chairs. Color: Cream, Condition: New. Listed at 259.99 USD. A multiform sofa is a versatile piece of furniture that adapts to various needs, functioning as a sofa, lounge chair, and bed. The back-adjustable sofa is designed with ergonomics in mind, ensuring that it caters to various seating positions for maximum comfort.