| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Country of Manufacture | Malaysia |
| Material | Upholstered |
| Brand | Baxton Studio |
| Model | BBT6564-Dark Grey-Twin HB |
| MPN | BBT6564-Dark Grey-Twin HB |
| Color | Gray |
| Size | Twin Size |
| Type | Headboards |
| Item Height | 26" |
| Item Width | 39" |
| Item Length | 2" |
| Category | Headboards |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
Check the listing for details. Cora Upholstered Twin Headboard in Dark Gray. Color: Gray, Condition: New. Listed at 120.50 USD. The beautiful curves of the Cora headboard will have you feeling like royalty each and every night. With a nod to classic French design and available in a range of neutral tones, this collection is decadent and utterly divine. The sweeping curves and lush upholstery of the Cora collection reminds us of a candlelight dinner in Paris, both intimate and wonderfully over the top, all at once. For those who seek to add a touch of luxury to their bedroom, the Cora headboard will almost instantly glam up any space with its silver nail heads trim, creating that French-inspired boudoir that you have been dreaming of. Button-tufting design draws the attention of your guests right away! Constructed of solid rubberwood frame and plywood, the headboard is built to last. Soft polyester fabric in dark gray over the foam filled headboard provides ample comfort for you to lean against. Leg supports are invisible once set up and can be adjusted to suit the height of your ensemble for convenience. HeadboFeatures : Finish: Dark GrayMaterial: Fabric (Polyester 100%) / MDF / LVL / FoamModern and contemporary twin size upholstered headboardCurvy shape with silver nail heads trim and button-tufting design for a classy and glamour lookComes with 2 pre-drilled holes (with height from ground up of 5.5" and 8") that go with any Leggett and Platt bedframeUpper part of the headboard's legs comes with 5 predrilled holes with 2.55" apart from one another for height adjustmentSelf-assembly requiredSpecifications : Product Dimensions : 25.74" H x 38.81" W x 2.34" DProduct Weight : 20 lbs