| Number of Cups | 12 |
|---|---|
| Water Tank Capacity | 1.2 qt |
| Power Source | Electrical |
| Coffee Type | Whole Beans |
| MPN | not apply |
| Control Panel | Digital |
| Product Dimensions | 8.13"D x 9.98"W x 15.5"H |
| Capacity | 12 Cup |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
| Item Height | 16 in |
| Voltage | 120 |
| Type of Coffee Made | Espresso |
| Cable Length | 34 in |
| Features | Built-in Grinder |
| Components Included | Coffee Grinder |
| Finish | Metallic |
| Item Width | 11 in |
| Special Feature | Programmable, Auto-Shutoff, Automatic, Permanent Filter, Self Cle |
| Color | Black/Stainless |
| Brewing Time | 5 min |
| Grinding Method | Burr |
| Material | Stainless Steel |
| Item Depth | 8 in |
| Heat up Time | 30-35 sec |
| Brand | Cuisinart |
| Type | Coffee Maker |
| Compatible Water Filtration | Brita |
| Model | Cuisinart Burr Grind |
| Power | 900 W |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | See Details |
Check the listing for details. Cuisinart Burr Grind & Brew 12-Cup Coffeemaker. Color: Black/Stainless, Condition: Used, Made in China. Listed at 144.99 USD. DURABLE FILTERS: The Grind & Brew coffee maker includes a permanent gold-tone coffee filter, and a built-in charcoal water filter ensures that only the freshest coffee flavor flows through.