| Number of Settings | 4 |
|---|---|
| Unit Type | Unit |
| Power Source | Electrical |
| Capacity | 12 cup |
| Item Height | 14.5 in |
| Voltage | 220 V |
| Brewing Time | 1 min |
| UPC | 0649906099161, 0086279169044, 0313024077010, 0744110677478, 0086279036438, 0840133938913, 0086279036742 |
| Heat up Time | 20-25 sec |
| Components Included | Drip Tray, Water Tank |
| Item Width | 9 in |
| Country of Origin | China |
| Brand | Cuisinart |
| Type | Filter Coffee Machine |
| Water Tank Capacity | 1 qt |
| Number of Cups | 12 |
| Coffee Type | Ground Coffee |
| Color | Black |
| Model | Cuisinart DCC-3000FR |
| Type of Coffee Made | Espresso Macchiato, Espresso, Cappuccino |
| Features | Programmable |
| Material | Stainless Steel, Plastic |
| MPN | DCC3000FR, DCC3000 |
Check the listing for details. Cuisinart Coffee on Demand 12 Cup Programmable Coffeemaker DCC-3000. Tested!. Color: Black, Condition: Used, Made in China. Listed at 32.00 USD. The Cuisinart Coffee on Demand 12 Cup Programmable Coffeemaker DCC-3000 is a sleek black filter coffee machine that brews up to 12 cups of delicious coffee at the touch of a button. It features four settings for customization and a quick brewing time of just one minute. Made of stainless steel and plastic, this machine has a 1 qt water tank capacity and a heat-up time of 20-25 seconds. With the option to brew espresso macchiato, espresso, and cappuccino, this Cuisinart coffee maker is the perfect addition to any kitchen.