| Number of Cups | 12 |
|---|---|
| Water Tank Capacity | 12 cups |
| Power Source | Electrical |
| Coffee Type | Ground Coffee |
| Color | Black |
| Material | Stainless Steel |
| Control Panel | Digital |
| Item Depth | 8 in |
| Brand | Cuisinart |
| Type | Filter Coffee Machine |
| Unit Type | Unit |
| Voltage | 220 V |
| Item Height | 15.5 |
| Model | Cuisinart DTC-975BKN |
| Type of Coffee Made | Espresso, Coffee |
| Features | Programmable |
| Item Width | 9 in |
Check the listing for details. Cuisinart DTC-975BKN 12 Cup Programmable Coffee Maker Thermal Carafe Stainless. Color: Black, Condition: Used. Listed at 79.99 USD. Cuisinart DTC-975BKN 12 Cup Programmable Coffee Maker with stainless steel thermal carafe. Includes coffee maker base and original Cuisinart thermal carafe. Features programmable brewing and a stainless steel thermal carafe designed to keep coffee hot without a warming plate.