| Number of Cups | 12 |
|---|---|
| Power Source | Electrical |
| Coffee Type | Ground Coffee |
| Color | Black/Stainless |
| Material | Plastic |
| MPN | DCC-1200|DCC1200 |
| Control Panel | Analog |
| Item Depth | 10 in |
| Brand | Cuisinart |
| Type | Filter Coffee Machine |
| Item Height | 14 in |
| Model | DCC-1200 |
| Type of Coffee Made | Cappuccino, Espresso |
| Features | Auto Shut-off, Programmable |
| Finish | Metallic |
| Item Width | 9 in |
| Power | 1025 W |
| Item Weight | 11.2 lbs. |
Check the listing for details. Cuisinart DCC-1200 12-Cup Programmable Coffee Maker. Color: Black/Stainless, Condition: Used. Listed at 22.95 USD. Cuisinart DCC-1200 Brew Central 12-Cup Coffee Maker. Pre-owned unit being sold as-is. The coffee maker works fine. There is visible rust on the warming plate. Exterior shows wear from use. Use as/is or for parts or repair.