| Brand | Auto Shack |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | PR64168DSBMPR |
| Air Gap | 13 |
| Bearing Included | No |
| Center Hole Diameter | 2.68 in. / 68 mm |
| Country of Manufacture | CN |
| Discard Thickness | 1.12 in. / 28.5 mm |
| Fitment Type | Direct Replacement |
| Inner Diameter | 6.35 in. / 161.4 mm |
| Lug Count | 5 |
| Material | Steel |
| Mounting Hardware Included | No |
| Nominal Thickness | 1.18 in. / 30 mm |
| Outer Diameter | 12.8 in. / 325 mm |
| Overall Height | 1.85 in. / 47 mm |
| Rotor Style | Drilled & Slotted |
| Surface Finish | BlackShield Zinc and Aluminum Coated |
| Vane Count | 43 |
| Wheel Bolt Circle Diameter | 4.5 in. / 114.3 mm |
| Wheel Bolt Hole Diameter | 0.57 in. / 14.5 mm |
| Placement on Vehicle | Front |
| Manufacturer Warranty | 3 Month |
| Interchange Part Number | 680688 680688R 680758 680758R 54166 54171 12161094 180285 880688, BR900632, Front Drilled Disc Brake Rotors Driver and Passenger Side |
| California Proposition 65 | Warning: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Fitment | Verify this part fits your vehicle using the compatibility chart |
| Fitment 1 | Fits 2010-2019 Ford Taurus 3.5L V6 AWD |
| Fitment 2 | Fits 2009-2019 Ford Flex 3.5L V6 FWD |
| Fitment 3 | Fits 2009-2019 Ford Flex 3.5L V6 AWD |
| Fitment 4 | Fits 2016-2019 Ford Explorer 2.3L V4 FWD |
| Fitment 5 | Fits 2016-2019 Ford Explorer 2.3L V4 AWD |
| Fitment 6 | Fits 2010-2012 Lincoln MKS 3.5L V6 AWD |
| Fitment 7 | Fits 2011-2019 Ford Explorer 3.5L V6 FWD |
| Fitment 8 | Fits 2011-2019 Ford Explorer 3.5L V6 AWD |
| Fitment 9 | Fits 2010-2018 Lincoln MKT 3.7L V6 FWD |
| Fitment 10 | Fits 2010-2019 Ford Taurus 3.5L V6 FWD |
| Fitment 11 | Fits 2010-2019 Lincoln MKT 3.5L V6 AWD |
| Fitment 12 | Fits 2009-2012 Lincoln MKS 3.7L V6 FWD |
| Fitment 13 | Fits 2009-2012 Lincoln MKS 3.7L V6 AWD |
| Fitment 14 | Fits 2012-2015 Ford Explorer 2.0L V4 AWD |
| Fitment 15 | Fits 2012-2015 Ford Explorer 2.0L V4 FWD |
| Fitment 16 | Fits 2013-2017 Ford Taurus 2.0L V4 AWD |
| Fitment 17 | Fits 2013-2017 Ford Taurus 2.0L V4 FWD |
| Fitment 18 | Fits 2011 Lincoln MKS 3.5L V6 FWD |
| UPC | 828028854883 |
Check the listing for details. Front Drilled Slotted Brake Rotors Pair for Ford Explorer Taurus Flex 3.5L. Condition: New. Listed at 82.64 USD. Drilled and Slotted Coated BlackShield Black Brake Rotors. Rotor Style Drilled & Slotted. BlackShield Black Brake Rotors are essential to your vehicle’s braking system, designed to withstand the demands of daily use.