| Country of Origin | China |
|---|---|
| Blade Material | Stainless Steel |
| Blade Length | 3.125" |
| Opening Mechanism | Manual |
| Color | Red/Black |
| Blade Edge | Straight Edge |
| Closed Length | 4.50" |
| Overall Length | 7.625" |
| Blade Types | Trailing Point |
| Brand | Frost Cutlery |
| Type | Pocket Knife |
| Lock Type | Liner Lock |
| Model | Quad Force II |
| Number of Blades | 1 |
| Features | Thumb Stud, Belt/Pocket Clip, Finger Flip |
| Handle Material | Black/Red Micarta |
| MPN | 16-150BR |
| UPC | 026615249177 |
Check the listing for details. FROST CUTLERY QUAD FORCE II 16-150BR. Color: Red/Black, Condition: New other (see details), Made in China. Listed at 12.00 USD. 3 1/8" Stainless Steel Trailing Point Blade. One flat fee for all orders regardless of quantity.