| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Power Source | Batteries |
| Custom Bundle | Yes |
| Indoor/Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Measurement System | Decimal |
| MPN | 010-02863-20, 0100286320 |
| Item Length | 43 mm |
| For Operating Systems | iOS, Android |
| Department | Unisex Adults |
| Measurement Provided | Distance, Heart Rate, Time, Calories, Cadence, Speed |
| Unit Type | Unit |
| Display Size | 1.2 in |
| Language | English |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Item Height | 11.6 mm |
| Body Area | Wrist |
| Features | Alarm, Calendar/Date, Clock, Garmin Coach, Running dynamics, HRV status, Recovery time, TRaining efect, Stress tracking, GPS, Heart Rate Monitor, Calorie Monitor |
| Sensors | GPS, Accelerometer, Compass |
| Sport/Activity | Running & Jogging, Gym & Training |
| Item Width | 43 mm |
| Display Resolution | 390 x 390 |
| Signed | No |
| Bundle Description | Forerunner 165, charging cable |
| Color | Black |
| Material | Fiber-reinforced polymer, Plastic, Aluminum |
| Brand | Garmin |
| Type | Smartwatch |
| Model | Forerunner 165 |
| Country of Origin | Taiwan |
| Item Weight | 39 g |
| UPC | 753759326593 |
Check the listing for details. Garmin Forerunner 165 Running Smartwatch AMOLED Display Training Black / Slate. Color: Black, Condition: Used, Made in Taiwan. Listed at 185.00 USD. Very good condition garmin forerunner 165 works perfectly fine.