| Color | Black |
|---|---|
| Bundle | +PowerBank |
| Power Source | Batteries |
| Size | 47 x 47 x 12.9 (mm) |
| Indoor/Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Measurement System | Decimal & Imperial |
| MPN | 010-02969-00 |
| For Operating Systems | Android, iOS |
| Item Length | 47 mm |
| Department | Unisex Adults |
| Unit Type | Unit |
| Battery Life | Up to 15 days |
| Measurement Provided | Calories, Distance, Heart Rate |
| Language | English |
| Display Size | 1.4" (35.3 mm) diameter |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Memory/History | 32 GB |
| Item Height | 12.9 mm |
| Water rating | 5 ATM |
| Body Area | Wrist |
| Features | Compass, GPS, Heart Rate Monitor, Built-in speaker and microphone, Bridht AMOLED Display, Advanced training and recovery features, Built-in LED Flashlight, Full-color maps and envhanced navigation |
| Sensors | Accelerometer, Compass, GPS |
| Unit Quantity | 1 |
| Sport/Activity | Running & Jogging |
| Item Width | 47 mm |
| Display Resolution | 454 x 454 |
| Set Includes | Wearable4U Bundle |
| Material | Sapphire Crystal, Silicone, Titanium |
| California Prop 65 Warning | Warning: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. |
| Brand | Garmin |
| Type | Smartwatch |
| Lens Material | Sapphire Crystal |
| Bezel Material | Titanium |
| Model | Forerunner 970 |
| Connectivity | Bluetooth, ANT+, Wi-Fi |
| Country/Region of Manufacture | Taiwan |
| Item Weight | 56 g |
Check the listing for details. Garmin Forerunner 970 Premium Running GPS Smartwatch AMOLED | Wearable4U Bundle. Color: Black, Condition: New. Listed at 759.99 USD. Use the built-in LED flashlight for greater awareness when you head out before the sun’s up or stay out past dark. If you ever go too far, use the built-in speaker and microphone to make a call from your wrist (when paired with your smartphone).