| Number of Items in Set | 4 |
|---|---|
| Antique | No |
| Color | Gold |
| Material | Brass |
| Set Includes | 2 bokcase door knobs and 2 mounting posts |
| Year Manufactured | 2025 |
| Item Length | 9/16" |
| California Prop 65 Warning | POLISHED BRASS |
| Brand | Globe Wernicke |
| Number of Shelves | 1 |
| Type | Stacking Bookcase |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Item Height | 9/16" |
| Style | Arts & Crafts/Mission |
| Personalized | No |
| Time Period Manufactured | 1920-1949 |
| Finish | Smooth |
| Country of Origin | United States |
| Item Width | 5/8" |
Check the listing for details. GLOBE WERNICKE® BOOKCASE POLISHED DOOR KNOBS (PAIR). 99% PERFECT DIMENSIONALLY!!. Color: Gold, Condition: New, Made in United States. Listed at 19.50 USD. Globe Wernicke male “T” nut mounts and female receiving washers. There are virtually no parts for the Globe Wernicke® line that we do not have on hand. A PAIR OR 2 (TWO) NEW POLISHED DOOR KNOBS from the actual Globe Wernicke® Corporation.