| Country of Origin | United States |
|---|---|
| Antique | Yes |
| Minimum Length | 9 3/4" |
| Year Manufactured | 1905 |
| Item Length | 9 3/4" |
| Region of Origin | America |
| Maker | GLOBE WERNICKE® |
| Number of Shelves | 1 |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Item Height | 1" |
| Style | Mission, Arts & Crafts |
| Maximum Height | 1" |
| Personalized | No |
| Unit Quantity | 2 |
| Age | 1900-1950 |
| Item Width | 1" |
| Minimum Height | 1" |
| Minimum Width | 1" |
| Color | Gray |
| Material | Steel |
| Set Includes | #2 "E" series tracks |
| Maximum Width | 1" |
| Brand | Globe Wernicke |
| Type | Bookcases |
| Maximum Length | 9 3/4" |
| Time Period Manufactured | 1900-1950 |
Check the listing for details. GLOBE WERNICKE® "E" DOOR TRACKS! CORRECT 9 3/4" LENGTH! HIGHEST GRADE MATERIAL!!. Color: Gray, Condition: New, Made in United States. Listed at 29.50 USD. They are a made from slightly thicker gauge material as the original releases tend to break at the bend and wear out. These are very difficult to produce exactingly. There are virtually no parts for the Globe Wernicke® line that we do not have on hand.