| Power Source | Battery, Corded Electric |
|---|---|
| Items Included | Batteries |
| UPC | 085267265140 |
| MPN | TH3110D1008 |
| Compatible Product | Central Air Conditioner, Central Furnace, Universal |
| Battery Size | 3V Button Cell |
| Smart Home Compatibility | NA, Universal |
| Control Style | Digital, Push Button |
| Unit Type | Unit |
| Display Size | 1.76 in (4.5 cm) |
| Voltage | 24 V |
| Heat Stages | 1 |
| Features | Digital Display |
| Protection Properties | Low Voltage Protection |
| Compatible Brand | Universal, American Standard |
| User Interface | Digital |
| Color | White |
| Compatible Model | Universal |
| Material | Plastic |
| Mounting | Wall-Mounted |
| Thermostat Shape | Rectangular |
| Brand | Honeywell |
| Sensor Technology | Temperature |
| Voltage Type | Low Voltage |
| Type | Digital |
| Number of Periods per Programmable Day | 1 |
| Model | TH3110Ð1008 |
| System Switching | Heat-Cool-Off |
| Cool Stages | 1 |
| Smart Home Protocol | NA |
| Country of Origin | Mexico |
| Programmability | Non-Programmable |
Check the listing for details. Honeywell PRO 3000 Thermostat TH3110D1008 Non Programmable Tested. Color: White, Condition: Used, Made in Mexico. Listed at 26.97 USD. With an easy-to-use interface, it’s ideal for residential heating and cooling systems where straightforward operation is preferred.