| Power Source | Wall Plug-in |
|---|---|
| Coffee Type | Pod |
| Color | Black |
| MPN | K50 |
| Material | Plastic |
| Control Panel | Analog |
| Item Depth | 12" |
| Brand | Keurig |
| Type | Coffee Maker |
| Unit Type | Unit |
| Item Height | 14" |
| Voltage | 120 V |
| Model | Keurig K-Classic K-50 |
| Type of Coffee Made | GROUND DRIP COFFEE |
| Features | Auto Shut-off, Built-in Grinder, Removable Drip Tray, Removable Water Tank, Water Tank |
| Unit Quantity | 1 |
| Finish | Shiny |
| Components Included | Water Tank |
| Item Width | 15" |
| Power | 1500 W |
| Item Weight | 8 LBS |
Check the listing for details. KEURIG COFFEE MAKER SINGLE SERVE K50 K-CLASSIC K-CUP POD COFFEE MAKER - BLACK. Color: Black, Condition: Used. Listed at 35.95 USD. The Keurig K-Classic K-50 Coffee Maker in black is a single-serve pod coffee maker that operates with a wall plug-in power source. This coffee maker also includes a removable drip tray, water tank, and has a shiny finish. With a power of 1500W and a voltage of 120V, it is a convenient and efficient option for making ground drip coffee at home. The Keurig brand is known for its quality and reliability in the world of coffee makers. Item is used and works great . please see pictures for condition of item. item has been 100% throughly tested to ensure that it is in proper working order.