| Water Tank Capacity | 1.2 qt |
|---|---|
| Power Source | Electrical |
| Capsule/Pod Capacity | 10 |
| Color | Brushed Slate |
| Control Panel | Digital |
| Bar Pressure | 10 bar |
| Heat up Time | 20-25 sec |
| Bean/Coffee Capacity | 14 oz |
| Unit Type | Unit |
| Compatible Water Filtration | Aquaclean |
| Compatible Capsule/Pad System | Cafissimo |
| Manufacturer Warranty | True |
| Voltage | 120V - 220V |
| Cable Length | 32 in |
| Unit Quantity | 1 |
| Finish | Matte |
| Components Included | Drip Tray |
| Country of Origin | United States |
| Power | 1470 W |
| Item Weight | 8.8 lbs |
| Number of Settings/Programs | 1 |
| UPC | 0611247369425 |
| Brand | Keurig |
| Type | Pod Coffee Machine |
| Coffee Type | Pod, Capsule |
| Item Height | 12.7 in |
| Model | Keurig K-Elite |
| Type of Coffee Made | Tea, Hot Cocoa, Coffee |
| Features | Hot Water Tap, Removable Drip Tray, Water Tank, Removable Water Tank, Programmable |
| Material | Plastic |
| MPN | 5000197490 |
| Item Depth | 13.1 in |
| Item Width | 9.9 in |
Check the listing for details. Keurig K-Elite Single Serve Coffee Maker with Temperature Control Brushed Slate. Color: Brushed Slate, Condition: New, Made in United States. Listed at 108.98 USD. Keurig K-Elite Single Serve Coffee Maker. Manufacturer: Keurig. Color: Brushed Slate. We will take care of every problem if you allow us the chance. We only deal with reputable wholesalers and distributors.