| Water Tank Capacity | 1 qt |
|---|---|
| Power Source | Wall Plug-in |
| Coffee Type | Pod |
| Color | Black |
| MPN | 5000382288 |
| Material | Plastic |
| Control Panel | Analog |
| Item Depth | 2.7 in |
| Bar Pressure | 3.3 bar |
| Heat up Time | 20-25 sec |
| Brand | Keurig |
| Type | Pod Coffee Machine |
| Compatible Water Filtration | Aquaclean |
| Compatible Capsule/Pad System | Cafissimo |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Voltage | 220 V |
| Model | Digital |
| Type of Coffee Made | Espresso |
| Cable Length | 32 in |
| Features | Auto Shut-off |
| Components Included | Drip Tray |
| Finish | Matte |
| Item Weight | 2.6 lbs |
| Country of Origin | United States |
Check the listing for details. Keurig K-Express Essentials Black Single-Serve K-Cup Pod Coffee Maker. Color: Black, Condition: New, Made in United States. Listed at 46.55 USD. This streamlined, modern coffee maker gives you a range of Keurig features that can enhance your coffee routine. Now everybody can truly enjoy a rich cup of coffee at the push of a button, because Keurig is for all.