| Unit Type | Unit |
|---|---|
| Bean/Coffee Capacity | 14 oz |
| Components Included | Drip Tray |
| UPC | 0611247373088 |
| Water Tank Capacity | 1.2 qt |
| Power Source | Electrical |
| Coffee Type | Pod |
| Color | Black |
| Material | Plastic |
| MPN | 5000200239 |
| Control Panel | Analog |
| Item Depth | 8 in |
| Bar Pressure | 15 bar |
| Heat up Time | 40-45 sec |
| Brand | Keurig |
| Type | Pod Coffee Machine |
| Compatible Water Filtration | Brita, Aquaclean, Saeco |
| Compatible Capsule/Pad System | Cafissimo, Nespresso |
| Item Height | 16 in |
| Voltage | 120 V |
| Model | Keurig K-Mini Plus |
| Type of Coffee Made | Espresso Macchiato, Espresso, Latte Macchiato, Mocha, Hot Milk, Cappuccino |
| Features | Removable Drip Tray |
| Cable Length | 32 in |
| Finish | Matte |
| Item Weight | 6.5 lbs. |
Check the listing for details. Keurig K-Mini Coffee Maker - Black New in Box. Color: Black, Condition: New. Listed at 50.00 USD. You are buying a new in-box Keurig K-Mini Coffee Maker. This coffee maker has never been opened and was a gift but I ended up buying a better Keurig instead. Local pickup is available if you are in the Dallas/Fort Worth area.