| Water Tank Capacity | 1.2 qt |
|---|---|
| Power Source | Wall Plug-in |
| Coffee Type | Pod |
| Custom Bundle | No |
| MPN | K70 |
| Control Panel | Digital |
| Bar Pressure | 10 bar |
| Unit Type | Unit |
| Compatible Capsule/Pad System | Cafissimo, Nespresso |
| Energy Star | Not Compliant |
| Manufacturer Warranty | None |
| Voltage | 120v |
| Item Height | 16 in |
| Type of Coffee Made | Cappuccino, Espresso, Espresso Macchiato, Latte Macchiato, Mocha |
| Features | Auto Shut-off, Water Tank |
| Cable Length | 47 in |
| Unit Quantity | 1 |
| Components Included | Drip Tray, Water Tank |
| Finish | Matte |
| Item Width | 12 in |
| Number of Settings | 4 |
| Manufacturer Color | gray and black |
| Capsule/Pod Capacity | 1 |
| Color | Black |
| Material | Plastic |
| Item Depth | 14 in |
| Bean/Coffee Capacity | 14 oz |
| Heat up Time | 20-25 sec |
| California Prop 65 Warning | na |
| Brand | Keurig |
| Type | Coffee Maker |
| Model | K70 |
| Item Weight | 13 lbs |
| Power | 1500 W |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. Keurig K70 Coffee Maker Brewing System Single K Cup Coffee Maker- Tested Working. Color: Black, Condition: Used, Made in China. Listed at 39.99 USD. Keurig K70 Platinum Single Serve Coffee Maker Tested and fully working. Machine has been cleaned and descaled and runs perfectly. Features: • Single serve brewing system • Multiple cup sizes • Large removable water reservoir • Programmable settings • Compatible with K-Cup pods Condition: • Good used condition • Clean and fully functional • Normal cosmetic wear from previous use • Recently descaled and flushed with fresh water Includes: • Coffee maker • Water reservoir • Filter holder • Drip tray Ready to brew coffee immediately. Ships carefully packed.