| Water Tank Capacity | 2 qt |
|---|---|
| Power Source | Electrical |
| Coffee Type | Pod |
| MPN | V500 |
| Control Panel | Digital |
| Compatible Capsule/Pad System | Nespresso |
| Manufacturer Warranty | no |
| Voltage | 120 V |
| Item Height | 14 in |
| Type of Coffee Made | Espresso, coffee |
| Features | Auto Shut-off, Display, Programmable, Adjustable Temperature, Touch Panel Interface |
| Components Included | See Pictures, Water Tank |
| Finish | Matte |
| Item Width | 10 in |
| Color | Black |
| Material | Plastic |
| Item Depth | 8 in |
| Bean/Coffee Capacity | 8 oz |
| Heat up Time | 50-55 sec |
| California Prop 65 Warning | na |
| Brand | Keurig |
| Type | Pod Coffee Machine |
| Model | Keurig Vue V500 |
| Power | 1470 W |
Check the listing for details. Keurig Vue V500 Coffee & Tea Maker V-Cup System Programmable Custom Brew Tested. Color: Black, Condition: Used. Listed at 39.99 USD. Released around 2013, it features a 60-ounce reservoir and a touch screen for choosing coffee, tea, or brewed-over-ice options. -This is a Keurig Vue system (V500 model). 📦 Includes: Keurig Vue V500 coffee maker (as shown).