| Power Source | Hardwired, Battery |
|---|---|
| Battery Included | Yes |
| Item Diameter | 5 in |
| Year Manufactured | 2024 |
| Item Depth | 1.5 in |
| Brand | Kidde |
| Type | Smoke Alarm |
| Number of Batteries | 1 |
| Manufacturer Warranty | 10 Years |
| Features | Battery Backup |
| Smart Home Protocol | Powerline/UPB |
| Item Weight | 0.5 lb |
| Operating Sound Rating | 90 dB |
| UPC | 047871314829 |
Check the listing for details. Kidde Detect Inter Connected Hardwired w/Battery Back-up Smoke Alarm Model 20SAR. Condition: Open box. Listed at 24.95 USD.