| Item Height | 20.5 in |
|---|---|
| Item Length | 24.5 in |
| Item Width | 67 in |
| Type | table |
| Antique | Yes |
| Assembly Required | No |
| Assembly Status | Fully Assembled |
| Brand | Danish design |
| Color | Brown |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Material | Wood |
| Room | Living Room |
| Shape | Rectangular |
| Style | Mid-Century Modernism |
| Tabletop Material | Rosewood |
| Time Period Manufactured | Post-1950 |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Year Manufactured | 1960 |
| MPN | Coffee table |
Check the listing for details. Mid Century Danish Modern Coffee Table Rosewood Leaf Black Surfboard Rectangle. Color: Brown, Condition: Used. Listed at 1019.13 USD. Recently refinished and ready for another 20 years. Unstamped example. We see great furniture design as functional art, and our mission is to place that art directly into your hands. Condition report: Very good condition after restoration.