| Antique | Yes |
|---|---|
| Assembly Status | Fully Assembled |
| Shape | Oval |
| Color | Brown |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Tabletop Material | Teak |
| Material | Teak, Wood |
| Year Manufactured | 1960 |
| Item Length | 46.5 in |
| Brand | Unbranded |
| Type | Dining Table |
| Item Height | 28 in |
| Style | Danish |
| Features | Insertable Leaf |
| Time Period Manufactured | 1970-1979 |
| Finish | Lacquered |
| Room | Dining Room |
| Item Width | 46.5 in |
| Country of Origin | Denmark |
Check the listing for details. Mid-Century Danish Modern Round / Oval Teak Dining Table 2 Leaves. Color: Brown, Made in Denmark. Listed at 3500.00 USD. Skovby Danish Modern Teak Dining Table. 86.5" long with both leaves installed.