| Country of Origin | United States |
|---|---|
| Antique | No |
| Handle Finish | Antique Brass |
| Shape | Hexagonal |
| Color | Brown |
| Tabletop Material | Wood |
| Material | Wood |
| Item Length | 23in |
| Brand | Peters-Revington Furniture |
| Type | Side/End Table |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Item Height | 22 in |
| Style | Mid-Century Modernism |
| Features | With Storage |
| Time Period Manufactured | 1980's |
| Finish | Wood Effect |
| Room | Any Room, Bedroom, Living Room |
| Item Width | 21in |
| Handle Material | Brass |
Check the listing for details. Mid-Century Hexagonal Drum Wood Side End Table With Storage. Color: Brown, Condition: Used, Made in United States. Listed at 525.00 USD. The hexagonal shape and antique brass handle finish give it a mid-century modernist vibe. The table is made of wood and has a brown color with a wood effect finish. The table has storage features and is an original piece from the 1980s.