| Color | Brown |
|---|---|
| Item Height | 39 in |
| Item Length | 19 in |
| Item Width | 19 in |
| Type | dining chairs |
| Additional Parts Required | No |
| Antique | Yes |
| Assembly Required | No |
| Assembly Status | Part Assembled |
| Brand | German design |
| Country/Region of Manufacture | Denmark |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Material | Cherry |
| Number of Items in Set | 4 |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Room | Dining Room |
| Set Includes | Chair |
| Style | Mid-Century Modern |
| Time Period Manufactured | Post-1950 |
| Year Manufactured | 1960 |
| MPN | Dining chairs |
Check the listing for details. Mid Century Modern Dining Chairs Set 4 Captain Cane High Back Vintage Grey Arm. Color: Brown, Condition: Used. Listed at 1248.98 USD. Rarely seen German blind cane back dining chairs in solid cherry. Recently reupholstered in a grey speckled fabric. Each chair is stamped beneath. We've yet to see this design anywhere. Condition report: Near mint condition after new upholstery.