| Number of Items in Set | 2 |
|---|---|
| Antique | Yes |
| Pattern | Solid |
| Assembly Status | Fully Assembled |
| Color | Beige |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Set Includes | 2 Chairs |
| Item Length | 26” |
| Type | Armchair |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Seat Depth | 18 in |
| Item Height | 32 in |
| Seat Height | 17 in |
| Style | Mid-Century Modern |
| Item Width | 26” |
| Item Weight | Approx 40lbs |
| Handmade | No |
| Upholstery Fabric | Needs Cleaning |
Check the listing for details. Mid Century Modern Lounge Arm Chairs Pair. Color: Beige, Condition: Used. Listed at 500.00 USD. Pair of MCM closed arm lounge chairs. Solid walnut frames. Excellent proportion. Condition; good. Preowned used so not perfect. Wood is solid and no wobbly joints, fabric world will cleaning. Free local pick up