| Country of Manufacture | Malaysia |
|---|---|
| Material | Velvet |
| Collection | Emily |
| Brand | Modway |
| Model | MOD-6115-WHI |
| MPN | MOD-6115-WHI |
| Color | White |
| Size | Full Size |
| Type | Headboards |
| Style | Modern |
| Item Height | 22" |
| Item Width | 56" |
| Item Length | 4" |
| Category | Headboards |
| Upholstery Fabric | Velvet |
| Set Includes | Modway Emily Full Tufted Performance Velvet Headboard in White |
| Number of Items in Set | 1 |
| Compatible Mattress Size | Full Size |
| Countertop Material | Velvet |
| Firmness | Velvet |
| Frame Material | Velvet |
| Department | Headboards |
| Compatible Brand | Modway |
| Product | Modway Emily Full Tufted Performance Velvet Headboard in White |
| Installation | Yes |
| UPC | 889654153450 |
Check the listing for details. Modway Emily Full Tufted Performance Velvet Headboard in White. Color: White, Condition: New. Listed at 119.06 USD. Instill classic elegance and modern luxury with the Emily Full Performance Velvet Tufted Headboard. Elegant tufted buttons. Materials: Velvet polyester fabric. Finish: White. Dense foam padding. Height adjustable from 45" - 52.5".