| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Country of Manufacture | Malaysia |
| Material | Upholstered |
| Collection | Emily |
| Brand | Modway |
| Model | MOD-5170-IVO |
| Color | White |
| Size | Queen Size |
| Type | Headboards |
| Style | Modern |
| Item Height | 22" |
| Item Width | 62" |
| Item Length | 4" |
| Category | Headboards |
Check the listing for details. Modway Emily Upholstered Queen Panel Headboard in Ivory. Color: White, Condition: New. Listed at 116.37 USD. Add elegance to your bedroom with the Emily tufted button headboard. Designed with just the right amount of grace, Emily is made from fiberboard, plywood, and fine polyester upholstering for a construction that is both lightweight and long-lasting. Perfect for contemporary and modern bedrooms, sleep soundly with a piece that imparts a sense of tranquility amidst an impressive backdrop of style.Features:Finish: IvoryMaterials: FabricContemporary headboardDesign of ten squaresFits queen size bedsFine polyester upholsteringFiberboard and plywood frameSpecifications:Overall Product Dimensions: 61.5" W x 3.5" D x 22.5" H Product Weight: 18 lbsBed Frame Mounting Location: 4.5 - 8.5" HMounting Location A - Height to Top of Headboard: 52.5" HMounting Location A - Height to Bottom of Headboard: 30.5" HMounting Location B - Height to Top of Headboard: 50" HMounting Location B - Height to Bottom of Headboard: 28" HMounting Location C - Height to Top of Headboard: 47.5" HMounting Location C - Height to Bottom of Headboard: 25.5" HMounting Location D - Height to Top of Headboard: 45" HMounting Location D - Height to Bottom of Headboard: 23" HFloor to Top of Headboard: 45.5 - 53" HFloor to Bottom of Headboard: 23 - 30.5" H