| Size | 5" W X 10ft L |
|---|---|
| Color | Black |
| Rubber Hardness | Medium |
| Material | Neoprene |
| Rubber Type | Neoprene |
| Rubber Color | Black |
| Sheet Thickness | 1/8 in |
| Durometer (Shore A) | 60A |
| Brand | Rubber Sheet Warehouse |
| Item Package Quantity | 1 |
| Unit Type | ft |
| Item Form | Strips |
| Item Shape | Rectangular |
| Sheet Length | 10 ft |
| Unit Quantity | 1 |
| Sheet Width | 5 in |
| Country of Origin | United States |
Check the listing for details. Neoprene Rubber Strip Solid 1/8" Thick x 5" wide x 10 ft long 60A Duro, Black. Color: Black, Condition: New, Made in United States. Listed at 44.00 USD. Chloroprene Rubber (CR), widely known as Neoprene®, was one of the first oil resistant synthetic rubbers. However, it has only moderate resistance to petroleum-based oils and fuels. It can be considered as a good general purpose rubber with an excellent balance of physical and chemical properties.