| Number of Cups | 1 |
|---|---|
| Power Source | Electrical |
| Coffee Type | Capsule |
| UPC | 7630477855419 |
| MPN | BNV540DCR1 |
| Bar Pressure | 19 bar |
| Unit Type | Unit |
| Compatible Capsule/Pad System | Nespresso |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Voltage | 120.0 |
| Item Height | 12.45 in |
| Style | COFFEE_MAKER |
| Type of Coffee Made | Cappuccino, Espresso, Latte Macchiato |
| Cable Length | 32 in |
| Features | Removable Water Tank, Water Tank |
| Finish | Matte |
| Components Included | Drip Tray |
| Item Width | 5.51 in |
| Color | Dark Chrome |
| Material | Plastic |
| Grinding Method | Burr |
| Item Depth | 14.72 in |
| Heat up Time | 20-25 sec |
| Bean/Coffee Capacity | 14 oz |
| Brand | Nespresso |
| Type | Espresso Machine |
| Compatible Water Filtration | Aquaclean |
| Model | Vertuo Next Premium |
| Country of Origin | Hungary |
| Item Weight | 6.6 lbs |
| Number of Settings/Programs | 1 |
Check the listing for details. Nespresso Vertuo Deluxe Next Machine - Dark Chrome BNV540DCR1BUC1. Color: Dark Chrome, Condition: Open box, Made in Hungary. Listed at 54.99 USD. Unused. Comes with all the accessories