| Number of Cups | 1 |
|---|---|
| Water Tank Capacity | 1.2 qt |
| Power Source | Electrical |
| Coffee Type | Capsule |
| MPN | ENV120GY |
| Control Panel | Digital |
| Bar Pressure | 19 bar |
| Compatible Capsule/Pad System | Nespresso |
| Voltage | 220 V |
| Type of Coffee Made | Espresso Macchiato, Espresso, Hot Milk, Cappuccino |
| Features | Removable Drip Tray, Auto Shut-off, Water Tank |
| Cable Length | 32 in |
| Finish | Matte |
| Components Included | Drip Tray |
| Color | Gray |
| Material | Plastic |
| Heat up Time | 20-25 sec |
| Bean/Coffee Capacity | 14 oz |
| Brand | Nespresso |
| Type | Espresso Machine |
| Compatible Water Filtration | No |
| Model | Nespresso Vertuo |
| Power | 1350 W |
| Item Weight | 8.8 lbs |
| Country of Origin | Switzerland |
| UPC | 0044387012010 |
Check the listing for details. Nespresso Vertuo Next Coffee & Espresso Maker Machine - 1260 watts - Dark Grey. Color: Gray, Condition: New, Made in Switzerland. Listed at 77.99 USD. Drink your coffee bold, mild hot, or iced.