| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Buyer |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Brand | Netafim |
| Tubing Length | 36 in |
| Type | Complete Drip Irrigation Kit |
| Maximum Working Pressure | 58 psi |
| Maximum Flow Rate per Drip Head | 0.5 GPH |
| Set Includes | Drip Emitter |
| Material | Plastic |
| Item Width | 36 in |
| Installation Area | Garden (above ground) |
Check the listing for details. Netafim Automatic Irrigation 36-in Dripper Stake Assembly 0.5 GPH, Bundle of 100. Condition: New. Listed at 99.99 USD. Uniform Water Distribution: Ensures each plant gets the same amount of water.Hassle-Free Setup: Comes with the drip stake for easy installation.Efficient Water Use: 0.5 Gallons Per Hour (GPH) rate for optimal hydration.Reliable Performance: Self-cleaning feature prevents clogs.Ideal for All Plants: Works well with various types of plants and landscapes.Bulk Pack: Comes in a bundle of 25 stakes, great for large gardens or farms. Netafim Single dripper stake assemblies will reduce set-up time considerably. This 36-inch assembly will be installed right where you need it. The Dripper assembly uses a 0.5 GPH pressure compensating emitter with CNL check vale, 36 inches of Super Flex Tubing, and an angled barbed stake. The minimum operating pressure is 10 psi.