| Country of Origin | China |
|---|---|
| Brand | Esprit |
| Bridge Width | 16 mm |
| Character | Vision |
| Department | Women |
| Features | Full Rim, Hypoallergenic, Nickel Free, Rectangular |
| Frame Color | Brown |
| Frame Material | Plastic, Acetate |
| Model | 17381 |
| MPN | 17381 |
| Pattern | Solid |
| Style | Square |
| Temple Length | 135 mm |
| Theme | Designer, College, Gambling/Casino, School, Nerd, Wedding, Clubwear, Occupational, Skull, Happy |
| Type | Eyeglasses |
| Vintage | No |
| Year Manufactured | 2020-2029 |
| Character Family | Cars, Home |
| Lens Socket Width | 51 mm |
| Product Line | Eyewear |
| Vertical | 29 mm |
| UPC | 0883475644494 |
Check the listing for details. NEW ESPRIT 17381 EYEWEAR PLASTIC 545 BROWN 51-16-135 WOMENS RECTANGULAR FULL-RIM. Condition: New with tags, Made in China. Listed at 17.95 USD. Esprit 17381 Eyeglasses - Surplus Bargains. Esprit 17381 Eyeglasses. - Eyewear Cases -. This is an authentic piece of eyewear acquired directly from the manufacturer. These eyeglasses are crafted from high quality, durable premium acetate plastic.