| Return shipping will be paid by | Seller |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Brand | Luxe |
| Bridge Width | 16 mm |
| Character | Vision |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Department | Women |
| Features | Full Rim |
| Frame Color | Black |
| Frame Material | Plastic |
| Model | 315 |
| MPN | 315 |
| Style | Rectangle |
| Temple Length | 135 mm |
| Theme | Designer |
| Type | Eyeglasses |
| Vintage | No |
| Year Manufactured | 2020-2029 |
| Character Family | Cars |
| Lens Socket Width | 54 mm |
| Product Line | Eyewear |
| Vertical | 25 mm |
Check the listing for details. NEW LUXE 315 GLASSES BLACK FULL-RIM RECTANGULAR 001 WOMENS 54-16-135 PLASTIC. Condition: New with tags. Listed at 49.95 USD. Welcome to our store | contact us - Eyeglasses - - Sunglasses - - Reading Glasses - - Eyewear Cases - Luxe 315 Eyeglasses The frame is sold with demo lenses that have a logo stamped on them in ink. The frame can be fitted with real lenses at most optical stores. This frame provides comfortable fit and flatters a variety of face shapes. These eyeglasses are crafted from high quality, durable premium acetate plastic. The frame has spring hinges. Spring hinge temples prevent you from stretching the fit of your glasses and ensure that they remain intact and not become loose or out of shape. Please keep in mind that original case is not included with this frame. However, we will include a generic hard case or pouch at no extra charge to keep your eyeglasses protected. The glasses are made in China. This is an authentic piece of eyewear acquired directly from the manufacturer. Please feel free to ask any questions you may have about this item. We have more similar items for sale listed in our eBay store. Condition : New Brand : Luxe Style : 315 Size : 54-16-135 Lens height : 25 mm Color code : 001 Frame color : shiny black Spring hinges : yes Hard case : generic MSRP : $165.00 About STORE CONTACT US if you have any questions or concerns about our eyewear products or online shopping experience. Your feedback is valuable to us, and we are always here to assist you. quick links Listings Contact Us