| Brand | AMERICAN FORCE |
|---|---|
| Type | Intercooler |
| Features | 100% Leak Tested, Durability Tested, No Drilling/Modification Needed |
| Placement on Vehicle | Engine Compartment |
| Manufacturer Part Number | CM2392 |
| OE/OEMPartNumber | TXE1030483C, 1040584A, 1050507C, 1050637C |
| Items Included | Intercooler |
| Performance Part | No |
| Vintage Part | No |
| Universal Fitment | No |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Core Height | 25 7/8" |
| Core Width | 25" |
| Core Thickness | 2" |
| Inlet | 3" |
| Outlet | 3" |
Check the listing for details. New Intercooler for Freightliner OE# 1040584A. Condition: New. Listed at 992.99 USD.