| Appliance Capabilities | Crush Ice |
|---|---|
| Power Source | Electric |
| Color | Gray |
| Material | Plastic |
| Appliance Uses | Smoothie |
| Item Depth | 6.75 inches |
| Number of Speeds | 4 |
| Brand | Ninja |
| Type | Professional Blender |
| Capacity | 72 oz |
| Voltage | 120 V |
| Item Height | 17.5 inches |
| Model | BN701 |
| Number of Blades | 6 |
| Features | Digital Display |
| Components Included | Blender |
| Number of Items | 1 |
| Country of Origin | United States |
| Power | 1500 W |
| Item Width | 9 inches |
| Number of Settings/Programs | 3 |
Check the listing for details. Ninja -Professional Pl Blender with Auto-iQ Technology & XL 72oz Pitcher, Gray. Color: Gray, Condition: New, Made in United States. Listed at 159.99 USD. The Ninja Professional Plus Blender with Auto-iQ features a new modern design and a more powerful motor than Ninja's original Professional Blender. Ninja Total Crushing Blades give you perfectly crushed ice for your smoothies, frozen drinks, and ice cream.