| Main Purpose | Insomnia, Parkinson, Paralysis, brain atrophy, schizophrenia, depression, anxiety, hyperactivity disorder, neurasthenia, Stroke, autism, delusions, cerebral infarction, Alzheimer |
|---|---|
| Number of Settings | 5 |
| Variable Frequency Modes | 11 Modes to Choose |
| Magnetic Field Frequency | 1/5/10/15/20/30/40/50Hz, 8 Fixed Frequency Adjustable |
| Power Source | Power Adapter |
| Color | White |
| Product Name | Transcranial Magnetic Stimulation Machine |
| Working Voltage | AC 110V-240V, 50Hz/60Hz |
| Material | ABS |
| MPN | JLC01 |
| Time | 0-95 Minutes, Every 5 Minutes Adjustable |
| Model Number | JLC01 |
| Weak Level Magnetic Strength | 6mT-10mT |
| Brand | ZJZKTOP |
| Type | Electrotherapy |
| Department | Men, Unisex, Women |
| Unit Type | Unit |
| Number of Therapeutic Heads | 1 Large Therapeutic Head + 8 Small Therapeutic Head |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Body Area | Brain, Head |
| Features | Portable, Practical to Use, Adjustable |
| Strong Level Magnetic Strength | 11mT-19mT |
| Net Weight | Machine:1kg / 2.21lbs, Therapeutic Head:0.7kg / 1.54lbs |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. Non-Invasive rTMS Brain Stimulation Machine for Depression & Migraine Support. Color: White, Condition: New, Made in China. Listed at 1199.38 USD. RTMS Transcranial Magnetic Stimulation Machine for Mood, Sleep & Anxiety Support. Includes 1 rTMS machine, 1 set magnetic therapy head, 1 power adapter, 1 user manual, and a sturdy box. 【 Wor king Prin ciple of rTMS】.