| Number of Items in Set | One Piece |
|---|---|
| Shape | 8 - Rectangle Cakes |
| Custom Bundle | No |
| MPN | 53948 |
| Item Length | 13.5: Handle to Handle |
| Care Instructions | Hand Wash Only |
| Capacity | 6 Cups |
| Manufacturer Warranty | None |
| Features | Non-Stick |
| Item Width | 9.5" |
| Manufacturer Color | Silver |
| Bundle Description | None |
| Color | Silver |
| Type of Oven | Electric, Gas |
| Set Includes | Cake Pan |
| Material | Cast Aluminum |
| Item Depth | 1.75" |
| California Prop 65 Warning | Unknown |
| Brand | Nordic Ware |
| Type | Loaf Pan Loaves Platinum Collection Personal |
| Heat Resistance | Unknown |
| Model | 53948 |
| Surface Coating | Nonstick Coating |
| Country of Origin | United States |
| Item Weight | 2.1-11 lbs |
| UPC | 011172539175 |
Check the listing for details. Nordic Ware Holiday Mini Loaf Christmas Cake Pan Bakeware. Color: Silver, Condition: Used, Made in United States. Listed at 14.99 USD. Nordic Ware Holiday Mini Loaf Christmas Cake Pan Bakeware