| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Seller |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Shape | Rectangle |
| Bundle Description | Comes with a cooling rack |
| Color | Silver |
| Type of Oven | Electric |
| Custom Bundle | Yes |
| Material | Food Standard Aluminum Alloy |
| MPN | NCSSM75 |
| Item Length | 13 in |
| Brand | Nutrichef |
| Type | Baking Rack |
| Heat Resistance | 450°F |
| Care Instructions | Machine Washable up to 140°F |
| Item Height | 1 in |
| Surface Coating | Non-Stick |
| Item Width | 10 in |
| Item Weight | Less than 2 lbs |
Check the listing for details. NutriChef Nonstick Cookie Sheet Baking Pan- Cooling Rack, Silver Coating(Medium). Color: Silver, Condition: New other (see details). Listed at 34.95 USD. Non-stick pan: Featuring a non-stick coated layer surface of our cookie sheet baking pan, baking will be better than it is before. It is also ideal for baking cakes, cookies, bread, brownies, lasagnas, or anything you want. Comes with a cooling rack.Our non-stick cookie sheet baking pan is considered commercial grade restaurant bakeware for it is one of the professional home kitchen bake pans that are both good for food preparation and servingBecause of its attractive and stylish metallic coating, our nonstick cookie sheet baking pan is ideal. Also saves space because it is stackable, has a wide tray pan design, and is made of premium food-grade pan construction.Our nonstick cookie sheet baking pans are long-lasting, stain-resistant, and can withstand high heat, wash sprays, and detergent without causing damage. It also has a reliable cookie sheet over pan design, ideal for bakeware.Our baking pan is ideal for use with electric appliances such as kitchen ovens, countertop convection ovens, toaster ovens, and other electric appliances. Microwaves and any other appliances that use fire are not recommended.