| Power Source | Electric |
|---|---|
| Color | Black |
| Item Diameter | 16 in |
| Material | Plastic |
| Cooking Method | Induction |
| Item Depth | 4 in |
| Brand | NuWave |
| Type | Infrared Oven |
| Capacity | 12 L |
| Voltage | 120 V |
| Model | Nuwave 20329 |
| Features | Baking Oven, Timer/Alarm, Power Indicator Light, Drip Tray, Dishwasher Safe, Adjustable Racks, Convection, Portable, Digital Timer, Temperature Control, Infrared Oven, Expandable, Convection Oven |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 10 lbs |
Check the listing for details. NuWave 20329 Pro Infrared Oven - Black w/ Clear Dome. Color: Black, Condition: Open box, Made in China. Listed at 85.00 USD. NuWave 20329 Pro Infrared Oven - Black w/ Clear Dome. Shipped with USPS Ground Advantage.