| Power Source | Electric |
|---|---|
| Item Diameter | Not Sure |
| Color | Black |
| MPN | 20356, 20358 |
| Material | Stainless Steel & Plastic |
| Item Depth | Not Sure |
| Cooking Method | Air Fry |
| Brand | NuWave |
| Type | Infrared Oven |
| Unit Type | Unit |
| Capacity | 3 qt |
| Item Height | Not Sure |
| Voltage | 120 V |
| Model | 20356 |
| Features | Adjustable Racks, Baking Oven, Convection, Convection Oven, Digital Timer, Dishwasher Safe, Drip Tray, Expandable, Infrared Oven, Portable, Power Indicator Light, Temperature Control, Timer/Alarm |
| Unit Quantity | 1 |
| Number of Items | 1 |
| Components Included | Base, Extension Ring, Lid, Lid Holder, Rack |
| Item Width | 14 in |
| Power | 1500 W |
| Item Weight | Not Sure |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. NuWave 20358 Pro Infrared Oven - Black, New, No Original Box. Color: Black, Condition: Open box, Made in China. Listed at 49.95 USD. Oven Does Not Include Original Box, but is still New/Unused. Includes reprinted instructions, but no recipes.