| Country of Origin | China |
|---|---|
| Power Source | Electric |
| Color | Black |
| Item Diameter | 14 in |
| MPN | 20601 |
| Cooking Method | Infred |
| Item Depth | 13 in |
| Brand | NuWave |
| Type | Infrared Oven |
| Voltage | 120 V |
| Item Height | 13 in |
| Model | NuWave Pro Plus 20601 |
| Features | Infrared Oven, Amber Dome, Base, Cooking Rack, Dome Holder, Manual & Complete Cookbook, Non Stick Liner Pan, Power Head |
| Components Included | Base, Lid, Rack |
| Number of Items | 7 |
| Item Weight | 10 lbs |
| Power | 1500 W |
| Item Width | 13 in |
Check the listing for details. NuWave Infrared Oven Pro Plus Model 20601 - Amber Dome - New Without Box. Color: Black, Condition: New, Made in China. Listed at 125.00 USD.