| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Power Source | Electric |
| Item Diameter | 16 in |
| Color | Black |
| MPN | 20355 |
| Material | Plastic |
| Item Depth | 4 in |
| Cooking Method | Induction |
| Brand | NuWave |
| Type | Infrared Oven |
| Capacity | 12 L |
| Voltage | 120 V |
| Model | NUWAVE 20355 PRO |
| Features | Baking Oven |
| Item Weight | 10 lbs |
Check the listing for details. NuWave Pro Infrared Oven Model 20355 Complete Cooking System w/ CD, New in Box. Color: Black, Condition: New. Listed at 149.95 USD. YOU ARE BIDDING ON THE FOLLOWING THIS IS THE SAME ONE ON AMAZON NUWAVE 20355 PRO INFRARED OVEN BLACKVisit the Nuwave Store4.3 4.3 out of 5 stars 14 ratings$299.95$299.95 Introducing the NuWave Pro Infrared Oven Model 20355, a complete cooking system that is perfect for your kitchen needs. This electric-powered oven has a 12L capacity and a 16-inch diameter, made of durable plastic material and comes in a sleek black color.With its versatile cooking methods such as induction and convection, this oven is perfect for baking, roasting, and grilling. It also features adjustable racks, temperature control, digital timer, and expandable options.The oven comes with a power indicator light, a drip tray, and is dishwasher safe. This portable oven is brand new and comes with a CD inside the box. Upgrade your kitchen with the NuWave Pro Infrared Oven Model 20355.BID WITH CONFIDENCE VERY FAST SHIPPING THANK YOU FOR LOOKING!!!