| Power Source | Electric |
|---|---|
| Item Diameter | 16 in |
| Color | Black |
| MPN | 20355 |
| Material | Plastic |
| Cooking Method | Induction |
| Brand | NuWave |
| Type | Infrared Oven |
| Energy Star | A |
| Voltage | 120 V |
| Model | 20355 |
| Features | Adjustable Racks, Baking Oven, Convection, Convection Oven, Digital Timer, Dishwasher Safe, Drip Tray, Expandable, Infrared Oven, Portable, Power Indicator Light, Temperature Control, Timer/Alarm |
| Components Included | Base, Instructional DVD, Lid, Lid Holder, Rack |
| Number of Items | 1 |
| Item Weight | 10 lbs |
| Power | 1500 W |
| Item Width | 13 in |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. NuWave Pro Infrared Oven Model #20355 **NEW*. Color: Black, Condition: New, Made in China. Listed at 56.00 USD. This Nuwave Pro Infrared Oven is NEW in box. Box was sealed as shown in first pictures until broken open to show contents inside. Manual, cooking instruction tips and DVD guide all inside. Oven has never been used and all in its original packaging and foam shipping material. This model has black lid (cooker) and black tray bottom. Easy to clean and cooking rack that can accommodate different height levels for cooking. Many reviews state that this original oven is better than its newer models.