| Power Source | Electric |
|---|---|
| Color | Black |
| MPN | 20601 |
| Material | Plastic |
| Cooking Method | Induction |
| Item Depth | 15 in |
| Brand | NuWave |
| Type | Infrared Oven |
| Unit Type | Unit |
| Item Height | 15 in |
| Voltage | 120 V |
| Exterior Color | Multicolor |
| Model | Nuwave ProPlus |
| Features | Infrared Oven |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Unit Quantity | 1 |
| Components Included | Base, Lid, Rack |
| Number of Items | 1 |
| Power | 1500 W |
| Item Width | 13 in |
| Item Weight | 12 |
Check the listing for details. Nuwave Pro Plus Infrared Oven Black w/ Amber Dome Slightly Used. Color: Black, Condition: Used. Listed at 74.97 USD. Oven is in very good condition. Gently used comes with manual and small cookbook