| Power Source | Electric |
|---|---|
| Custom Bundle | No |
| Color | White |
| Item Diameter | 14 in |
| Material | Metal |
| Cooking Method | Infared |
| Item Depth | 4 in |
| Brand | NuWave |
| Type | Infrared Oven |
| Energy Star | Compliant |
| Voltage | 120 V |
| Model | 20301-20304 |
| Features | Infrared Oven |
| Number of Items | 1 |
| Components Included | Lid, Heating Element |
| Power | 1500 W |
Check the listing for details. Nuwave Pro Plus Infrared Oven Power Head Motor Replacement Parts Tested Working. Color: White, Condition: Used. Listed at 22.89 USD. This Nuwave Pro Plus Infrared Oven Power Head Motor Replacement Parts has been tested and is in great working condition. The oven utilizes infrared technology for cooking and has a power source of electric with a voltage of 120V. It comes with a lid and heating element as components included and has a power of 1500W.