| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 14 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Country of Manufacture | India |
| Material | Wood |
| Brand | Pemberly Row |
| Model | PR-4753-2685974 |
| MPN | PR-4753-2685974 |
| Color | Black |
| Size | King Size |
| Type | Headboards |
| Style | Farmhouse |
| Item Height | 50" |
| Item Width | 82" |
| Item Length | 4" |
| Category | Headboards |
Check the listing for details. Pemberly Row Farmhouse Basics King Bed Headboard in Wood Rustic Black. Color: Black, Condition: New. Listed at 300.55 USD. Farmhouse Basics King Bed Headboard in Wood Rustic Black Warm your home with a beautiful rustic modern feel of our paneled headboard designed to be compatible with most universal sized bedframes. The rustic finish will elevate any décor while a constructed of Mahogany and Albizia wood veneers are attractive and durable. Create the perfect bedroom by choosing pieces from our whole collection or a combination that fits your lifestyle and home. All the perfect functionalities for your dream bedroom are realized in this collection.Features : Modern Farmhouse styleBeautiful, paneled designA rustic six-step finishing process available in both antique white gray-wash and black with antique whitewashConstructed of Mahogany and Albizia wood veneersHeadboard compatible to fit most universal size bedframesAssembly requiredFor indoor residential use onlySpecifications : Product Dimensions : 82"W x 3.5"D x 50.5"HProduct Weight : 54 lbs