| Country of Manufacture | Taiwan |
|---|---|
| Material | Wood |
| Brand | Pemberly Row |
| Model | PR-4753-2938672 |
| MPN | PR-4753-2938672 |
| Color | Pine |
| Size | Queen Size |
| Type | Headboards |
| Style | Transitional |
| Item Height | 48" |
| Item Width | 60" |
| Item Length | 12" |
| Category | Headboards |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
| Upholstery Fabric | Wood |
| Set Includes | Pemberly Row Transitional 49" Wood Queen Bookcase Headboard in Da |
| Number of Items in Set | 1 |
| Compatible Mattress Size | Queen Size |
| Countertop Material | Wood |
| Firmness | Wood |
| Frame Material | Wood |
| Department | Headboards |
| Compatible Brand | Pemberly Row |
| Product | Pemberly Row Transitional 49" Wood Queen Bookcase Headboard in Da |
| Installation | Yes |
| UPC | 198508597761 |
Check the listing for details. Pemberly Row Transitional 49" Wood Queen Bookcase Headboard in Dark Pine. Color: Pine, Condition: New. Listed at 244.58 USD. Organize your bedroom essentials with this bookcase headboard in a finish that matches any decor. Built from sturdy engineered wood and finished with a scratch-resistant laminate veneer, this headboard combines durability with style.