| Number of Items in Set | 4 |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Custom Bundle | No |
| UPC | 685803249711 |
| Country of Manufacture | United States |
| MPN | 7211 |
| Item Length | 8.5 in |
| Personalize | No |
| Department | Kitchen |
| Capacity | 6 Cup |
| Manufacturer Warranty | Full Manufacturer's Warranty |
| Item Height | 2.25 in |
| Style | Classic |
| Features | Dishwasher Safe, Microwave Safe |
| Item Width | 6.5 in |
| Pattern | Solid |
| Manufacturer Color | Clear |
| Bundle Description | Food Storage Dishes |
| Color | Clear |
| Quantity | 4 |
| Material | Glass |
| Set Includes | Dish Only |
| Item Depth | 8.5 in |
| Brand | Pyrex |
| Type | Glass Dish |
| Model | 7211 |
| Packaging | Not in Retail Packaging |
| Theme | Food/Kitchen |
| Country/Region of Manufacture | United States |
Check the listing for details. Pyrex 7211 6-Cup Clear Rectangle Glass Food Storage Dish (4-Pack). Color: Clear, Condition: Open box. Listed at 46.99 USD. Model: 7211. The Pyrex glass dish is made from high-quality glass and designed for use in preparing, cooking, baking, storing, heating, and serving food. The bowl has a non-porous surface that does not absorb any stains, food odors or flavors.