| Return shipping will be paid by | Seller |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Brand | Pyrex |
| Material | BPA-Free Plastic |
| Type | Storage Bowl Lid |
| Number of Items in Set | 2 |
| Color | Amparo Blue |
| Lid Type | Pop-On |
| Department | Kitchen |
| Item Height | 50" |
| Item Length | 7.5" |
| Item Width | 7.5" |
| Custom Bundle | No |
| Features | Dishwasher Safe |
| Set Includes | Lid |
| Shape | Round |
| Capacity | 7-Cup Lid Cover |
| Theme | Food/Kitchen |
| Character | N/A |
| Style | Classic |
| Character Family | N/A |
| Personalize | No |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Item Depth | .50" |
| Item Diameter | 7.5" |
| Pattern | Solid |
| Manufacturer Warranty | Full Manufacturer's Warranty |
| Model | 7402-PC |
| MPN | 1138590 |
| Packaging | Not in Retail Packaging |
| UPC | 840288617053 |
Check the listing for details. Pyrex 7402-PC Amparo Blue Round Plastic Food Storage Replacement Lid (2-Pack). Color: Amparo Blue, Condition: New. Listed at 9.99 USD. Pyrex 7402-PC Amparo Blue Plastic Food Storage Replacement Lid Cover (2-Pack)This listing is for (2) Pyrex 7402-PC 7-Cup Round Amparo Blue Food Storage Lid Covers as shown in the picture. The 7402-PC Amparo blue lid fits a 7-cup Pyrex bowl. The Pyrex lids make cooking, serving and storing convenient and easy - perfect for any occasion. These versatile Pyrex lids are safe for use in the refrigerator, freezer, or microwave and clean up easily on the top rack of the dishwasher. Made of a non-porous surface, these lids will not absorb food odors, flavors, or stains. These lids are made in the USA and are BPA free. Match the product number "7203" on the bottom of the Pyrex bowl to the product number of the Pyrex lid for a perfect fit! Authorized Pyrex Distributor. This item is Brand New. Full Pyrex Warranty with Purchase. We value your business! Specifications REPLACE FROM HERE DOWN Brand: Pyrex Type: 6/7-Cup Shape: Round Color: Amparo Blue Safe For:Fridge, Freezer, and MicrowaveDishwasher Safe:Yes, Top Rack OnlyBPA Free:YesMade in USA:YesModel: 7402-PC