| Maximum Working Pressure | 60-120 psi |
|---|---|
| Unit Count | 1.0 Count |
| Inlet Connection Type | Compression |
| Item Diameter | 135 mm |
| Color | Silver |
| Air Inlet Size | 1/4 in |
| Material Type | Aluminum, Ceramic, Iron |
| Upc | 601263593799 |
| Set Includes | Sandblaster, Sand Blaster, Steel Nozzle, Air Quick Adapter, Sand Suction Pipe, Ceramic Nozzle |
| Material | Aluminum, Ceramic, Iron |
| Item Length | Sand Blaster Kit |
| Number Of Ports | 1 |
| Brand | Unbranded |
| Type | Sandblaster |
| Valve Type | Globe Valve |
| Item Height | Sand Blaster Kit |
| Outlet Connection Type | Compression |
| Model | Sand Blaster Kit |
| Exterior Finish | Silver |
| Unit Quantity | 1 |
| Item Weight | 1.0 lb |
| Item Width | Sand Blaster Kit |
Check the listing for details. Sand Blaster Kit for Surface Cleaning and Rust Removal. Color: Silver, Condition: New. Listed at 36.99 USD. Sand Blaster Size: 135x150 mm. Why Choose Our Sand Blaster Kit?. Model: Sand Blaster Kit Item Width: Sand Blaster Kit Item Length: Sand Blaster Kit Item Height: Sand Blaster Kit. Sand Suction Pipe Length: 0.85 m.